
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 2.7 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5 LSB |
| Number of Converters | 8 |
| Settling Time | 4.8 µs |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 1101
Distributors
pcbx
Unit Price$13.87785
Ext.Price$13.87785
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.87785 | $13.87785 |
| 10 | $11.11234 | $111.12340 |
| 25 | $10.66710 | $266.67750 |
| 50 | $10.23970 | $511.98500 |
| 100 | $9.82942 | $982.94200 |
| 300 | $9.43558 | $2830.67400 |
| 500 | $9.05732 | $4528.66000 |
